04 квітня 2025 року library@pdmu.edu.ua (0532) 52-17-33
Всесвітній День боротьби з діабетом

З 1991 року 14 листопада світ відзначає День боротьби з діабетом. Започаткували його Всесвітня організація охорони здоров’я та Міжнародна діабетична федерація з метою підвищення рівня інформованості населення про цю небезпечну хворобу. На сьогодні до нього доєдналися мільйони людей та діабетичні громади 145 країн з благородною метою підвищення обізнаності про цукровий діабет та його ускладнення.
Дата обрана не випадково, саме 14 листопада народився Фредерік Бантінг, який разом з Джоном Маклеодом відкрив гормон інсуліну, за що і отримав Нобелівську премію з фізіології та медицини у 1923 році.
Цукровий діабет – це дуже небезпечна хвороба, яка псує якість життя та спричиняє 1,5 мільйона смертей щороку. Але вчасно отримана інформація може полегшити життя з діабетом І типу та, навіть, запобігти розвитку діабету ІІ типу. Своєчасне діагностування та контроль за хворобою дозволяє уникнути розвитку тяжких ускладнень. Хворим на діабет необхідно приймати ліки, навіть якщо вони почуваються добре.
При діабеті І типу інсулінотерапія є обов’язковою. Щоб отримати інсулін, пацієнту необхідно звернутися до лікаря-ендокринолога, який призначає відповідний препарат інсуліну, визначає режим його прийому та виписує відповідний електронний рецепт (е-рецепт).
Завдяки державній програмі реімбурсації «Доступні ліки» препарати інсуліну, тест-смужки для експрес-визначення рівня глюкози в крові та деякі інші лікарські засоби, показані при цукровому діабеті І та ІІ типів, пацієнти з е-рецептами можуть отримати в аптечних закладах безкоштовно чи з невеликою доплатою.
Аптеки, які беруть участь у програмі реімбурсації, можна впізнати візуально. Вони мають на дверях наліпку «Тут є «Доступні ліки», а ті, де можна отримати інсулін, мають наліпку «+Інсуліни», всі їх можна знайти на сайті НСЗУ.
Слідкуйте за самопочуттям, вчасно звертайтесь до лікаря та будьте здорові!