03 квітня 2025 року library@pdmu.edu.ua (0532) 52-17-33
ТАРАС ШЕВЧЕНКО

Читайте Шевченка, а там створена вам ціла проява, історія і душа українського народу. Там є найкращі скарби українського народу. І доки наш народ за своє визволення боротися буде, доти той кріпацький син стоятиме перед очима нашими, ваших дітей, внуків і правнуків. Там для всіх мільйонів українського народу велика книга мудрості, книга любові до України

 В. Стефаник

Щорічно 9 та 10 березня Україна відзначає Шевченківські дні − дати народження і смерті поета, що став головним українським пророком і народним символом. Його називають провісником нового життя, титаном духу, який уболівав за долю рідного народу, тому й залишив нащадкам духовний заповіт, що передається з покоління в покоління, від роду до роду. У ці дні пропонуємо згадати, ким був Тарас Шевченко, яку роль відіграв у становленні нашої держави, а також ознайомитись з маловідомими фактами з життя українського митця:

ПОЕТ – автор кількох поетичних збірок, поем, драми «Назар Стодоля», цікавих повістей; ідейний натхненник Кирило-Мефодіївського товариства;

ХУДОЖНИК – випускник Петербурзької академії мистецтв; автор олійних полотен, зокрема портретів та автопортретів, акварелей, рисунків;

ОФОРТИСТ – академік гравюри, автор багатьох офортів на класичні та власні сюжети;

ГРОМАДСЬКИЙ ДІЯЧ, ПРОСВІТИТЕЛЬ – своїм коштом видав «Буквар» для недільних шкіл, планував видати також граматику, арифметику, географію; популяризатор класичного мистецтва серед простого люду; основоположник нової української літератури: втілив у поетичній формі норми народної розмовної мови, котрі стали основою для створення української літературної мови.

Цікаві факти про Тараса Шевченка

Основну освіту Кобзар здобував всього лише 2 роки в церковноприходській школі. Багатьма знаннями поет зобов’язаний баронесі Софії Григорівні Енгельгардт, яка навчала його польської та французької мов.

2500 рублів — еквівалент 45 кілограмів срібла — саме стільки було витрачено на викуп поета з кріпацтва. Заробити таку фантастичну суму зміг Карл Брюллов, написавши портрет Василя Жуковського і продавши його на аукціоні. За деякими даними, частина грошей була надана імператорською сім’єю.

Шевченко був невисокого зросту — трохи більше 164 см. Улюбленим напоєм Тараса був чай з ромом.

Поет завжди одягався досить модно, оскільки добре заробляв, бувши успішним портретистом. У своєму щоденнику він писав про величезне задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша за 100 рублів, що було значною сумою для того часу. За життя Кобзаря більше цінували як художника, ніж як поета. Він був улюбленим учнем Карла Брюллова, а в 1860 році був удостоєний звання академіка гравіювання Академії мистецтв.

Тарас Шевченко багато разів за своє життя закохувався. Серед симпатичних йому жінок були односелиця Оксана Коваленко, польська швачка Дзюня Гусиковська, натурниця Амалія Колберг, княжна Варвара Рєпніна-Волконська, дружина полковника Ганна Закревська, Анна Ускова. Після повернення із заслання Тарас закохався в 14-річну актрису Катерину Піунову, а останнім коханням його стала 20-річна служниця Ликера Полусмак. До самої смерті Тарас Григорович мріяв знайти кохання і побудувати сім’ю, але ні з ким не склалися тривалі відносини.

1384 — стільки пам’ятників Тарасові Шевченку встановлено в світі. З них в Україні налічується 1256 монументів, і ще 128 в 35 країнах світу — Бразилії, США, Китаї тощо. Перший пам’ятник встановили в 1881 році в місті Форт-Шевченко того ж року з’явився і перший монумент в Україні − у садибі Алчевських у Харкові.

500 м² − площа найбільшого портрета Кобзаря. Написаний він у Харкові на стіні 17-поверхового будинку за адресою проїзд Садовий, 30, і внесений до Книги рекордів України. Графіті малювали ночами протягом двох тижнів.

Найвідомішій книзі Шевченка — Кобзарю — у Черкасах присвячений цілий музей. За час життя поета Кобзар перевидавався 4 рази. Нині його тираж налічує понад 8 мільйонів примірників.

В Україні 164 населених пункти названі на честь Тараса Григоровича Шевченка. Крім того, на його честь названо місто Форт-Шевченко в Казахстані, морська затока в Аральському морі й гора на північному схилі Кавказу. У 1975 році один із кратерів на Меркурії був названий на честь Тараса Григоровича Шевченка.

У фонді нашої книгозбірні зберігаються «Кобзарь» Тараса Шевченка, 1947 р. видання, «Журнал» Шевченка (1954 р.), рукописні «Дневникъ Шевченка съ 12 іюня 1857 до 13 іюля 1858 года» та «Автобиография» (1972 р.). Запрошуємо університетську спільноту ПДМУ на науковий абонемент переглянути матеріали ілюстрованої книжкової виставки-портрета до 211-річниці з дня народження Тараса Шевченка!