04 квітня 2025 року library@pdmu.edu.ua (0532) 52-17-33
КЛАСИЧНИЙ І НАРОДНИЙ ЛІКАР

До славетної та всесвітньо відомої когорти вчених-медиків українського походження належить видатний науковець та лікар, засновник вітчизняного акушерства – Нестор Амбодик-Максимович. У 2024 р. минає 280 років із дня його народження. Народився Н. Амбодик-Максимович 27 жовтня 1744 р. у селі Веприк на Полтавщині у родині священника. З 13 років навчався у Київській духовній академії. У 1769 р. Н. Максимович вступив до медичної школи морського шпиталю у Петербурзі, де здобув первинну лікарську освіту. У 1770 р. як кращий студент був відряджений до Страсбурзького університету, вчився чотири роки та у вересні 1775 р. захистив докторську дисертацію «Про печінку людини» (De hepate humano), що отримала схвальні відгуки керівництва університету. Страсбурзький університет був обраний не випадково. Саме він став першим навчальним закладом такого рангу, у якому, починаючи з 1728 р. лікарі мали змогу отримувати підготовку з акушерства. Акушерству Нестор Амбодик-Максимович присвятив усе своє життя. Написаний ним перший підручник з акушерства став настільною книгою для багатьох поколінь лікарів та акушерок. Учений-енциклопедист, активний популяризатор медичних й інших знань серед широких верств населення читав лекції з акушерства, фізіології, хірургії в госпітальних школах та інших медичних закладах. Відомий лікар уперше на теренах не тільки України відокремив хірургію і повивальну службу. Він обґрунтував і довів, що акушерство й гінекологія, педіатрія — це невіддільні складники медичної практики й науки. Головні його праці: «Анатомо-фізіологічний словник», «Мистецтво сповивання» зберігається у Центральному музеї медицини України в Києві. У музеї історії ПДМУ є оригінальне видання «Искусство повивання, или наука о бабьичьем деле», 1784 р. видання.

8 грудня 2017 р. на будівлі перинатального центру Полтавської обласної клінічної лікарні імені М. Скліфосовського урочисто відкрили меморіальну дошку вченому-енциклопедисту.

На науковому абонементі бібліотеки ПДМУ можна ознайомитися з матеріалами ілюстрованої книжкової виставки – портрета до 280-річчя Нестора Амбодика-Максимовича. Запрошуємо!