Професійне свято медичних сестер дуже урочисто відзначають у Великій Британії. Люди приходять зранку до Вестмінстерського абатства, щоб долучитися до урочистої служби та подивитись на символічну церемонію з лампою, яку медсестри передають від дзвіниці абатства до головного вівтаря. Це просто символізує повагу та передання знань від покоління до покоління, чи м’яко нагадує про приклад «Дами з лампою»?
Всесвітній день медичних сестер відзначається 12 травня в день народження Флоренс Найтінгейл, яку вважають засновницею сестринської справи. Споконвіку жінки доглядали за хворими та пораненими, але в домашніх умовах. Першу лікарню, де світські жінки (а не послушниці при монастирях) займалися доглядом професійно, у Києві відкрила княгиня Ольга у Х сторіччі. Потім довгий час ця робота вважалась занадто важкою та брудною, за винятком монахинь, нею займалися чоловіки, переважно солдати у відставці. Та змінила все це в середині ХІХ сторіччя Флоренс Найтінгейл – освічена британська жінка з заможної родини, яка відмовилась від вдалого заміжжя заради роботи медичною сестрою. Після навчання в інституті протестантських дияконес у Німеччині вона працювала в приватній лікарні Лондона, обіймала керівні посади, що позитивно позначилось на житті та здоров’ї пацієнтів.
Найбільш переконливо важливість організованої роботи медичних сестер світ побачив під час Кримської війни. Флоренс Найтінгейл приїхала до Константинополя з декількома десятками помічниць. Вони вимили, продезінфікували шпиталь, організували пральню, кухню та бібліотеку; постійно піклувалися про поранених, а міс Найтінгейл навіть вночі з лампою обходила всі палати, щоб перевірити стан поранених. Солдати називали її «Дама з лампою» або «Ангел Криму». Результатом її роботи стали фантастичні показники – смертність у шпиталі знизилась на дві треті.
Завдяки Флоренс Найтінгейл з’явились школи медсестер та професійний догляд за хворими. Сьогодні всі розуміють, що після найскладнішої та найуспішнішої операції тільки дійсно дбайливий професійний догляд забезпечить одужання пацієнта. Всесвітній день медичної сестри – це данина поваги і вдячності працівницям та працівникам медицини, які цілодобово щогодини дбайливо доглядають пацієнтів.
Завітайте до читальної зали, щоб ознайомитись з тематичною виставкою.